POPRVÉ DO ŠKOLKY
Naši mateřskou školu najdete obklopenou přírodou v údolí zákolanského potoka, v těsné blízkosti starobylého hradiště Budeč, kam dle legendy docházel do školy svatý Václav. Mateřská škola je málotřídní, s kapacitou 25 dětí.
Okolí mateřské školy děti přirozeně vybízí k aktivnímu pohybu a rozvoji fyzické zdatnosti a obratnosti dětí. Součástí mateřské školy je zahrada s ovocnými stromy a herním prostorem pro děti. V průběhu roku děti mají možnost "pracovat" přímo na zahradě školy. Velkou výhodou je pro nás bezprostřední blízkost přírody.
Vnitřní prostory tvoří dvě menší třídy, umývárna, toalety, chodba a šatna. V prostorách základní školy využíváme tělocvičnu, televizi, video a počítačovou třídu s interaktivní tabulí. Prostorové uspořádání je přizpůsobeno individuálním a skupinovým činnostem a potřebám dětí.
Hračky a pomůcky jsou umístěny tak, aby na ně děti dobře viděly a mohly si je samostatně brát.
Naše mateřská škola Pod Budčí nabízí:
- propojenost mateřského centra, mateřské školy a základní školy
- efektivní příprava na vstup do základní školy
- prvky montessori pedagogiky, projektové vyučování
- výuka anglického jazyka dvakrát týdně, v dopoledních hodinách v rámci dopoledního programu mateřské školy
- plavecký výcvik
- sportovní, hudební kroužek
- divadlo, výlety, škola v přírodě
- hodně sportovních aktivit a pobytu na čerstvém vzduchu
- volný přístup do školy, spoluúčast na dění ve škole
- aktivní spolupráce s rodiči a širokou veřejností
JAKÉ VĚCI DOPORUČUJEME POŘÍDIT DO ŠKOLKY?
- čisté, účelné a pohodlné oblečení do třídy: tričko, tepláky (legíny), sukni, zástěrku
- přezůvky do třídy ( ne pantofle- z bezpečnostních důvodů)
- na odpolední odpočinek-pyžamo nebo noční košili
- náhradní spodní prádlo, náhradní oblečení pro případ "nehody"(umazání se, polití se,…)
- oblečení na pobyt venku- pohodlné,přizpůsobené změnám počasí a hlavně takové, které lze umazat
- v šatně má každé dítě své místo na oděv a obuv označené značkou. Rodiče je nepřeplňují zbytečným množstvím oblečení, nenechávají zde léky, potraviny, ostré předměty a udržují zde pořádek
- doporučujeme rodičům, aby děti měly trvale v šatně: gumové holínky, pláštěnku, pokrývku hlavy
- papírové kapesníčky a vlhčené kapesníčky (vybíráme 2x za školní rok)
CO BY MĚLO UMĚT PŘI NÁSTUPU DO MATEŘSKÉ ŠKOLKY?
Hygiena:
- Samostatně používat toaletu.
- Umýt si ruce mýdlem a samo se utřít.
- Používat kapesník a vysmrkat se.
Oblékání:
- Obléknout se a svléknout s malou dopomocí dospělého.
- Obouvat a vyzout boty.
- Složit si svoje oblečení.
Stolování:
- Pít z hrnku, ze skleničky.
- Držet lžíci, umět s ní jíst.
- Při jídle sedět u stolu, udržovat čistotu.
Komunikace:
- Říci, co chce, potřebuje.
- Odloučit se na chvíli od rodičů.
Jiné dovednosti:
- Zvládat chůzi po schodech.
- Ujít kratší vzdálenost (cca 30 min.).
- Chodit za ruku po chodníku.
JAK POMOCI S ADAPTACÍ VE ŠKOLCE?
- Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je, co se tam bude dít, jaké ho čekají radosti, ale že se mohou vyskytnout i těžkosti. Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat", „tam se s tebou nikdo dohadovat nebude".
- Ujistěte ho, že mu věříte, že nástup do školky zvládne a nikdy školkou nevyhrožujte. Dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest.
- Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že je jediné, které neumí dojít na záchod nebo obléknout kalhoty.
- Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte.
Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má své povinností - vy práci, vaše dítě školku. - Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu dítěti s jistotou řekněte, že odcházíte, ale také ho ujistěte, že se vrátíte. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete - po obědě, po svačině - ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.
- Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (hračku, plyšáka). K překonání zábran z nového prostředí pomůže drobnost, která připomíná domov.
- Rozlučte se krátce. Loučení dlouze neprotahujte, někdy totiž loučení představuje větší problém pro rodiče než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.
- Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat, ale neodcházejte narychlo nebo ve vzteku.
- O možnostech adaptace dítěte si promluvte s učitelkou. Příliš dlouhý pobyt s dítětem ve školce nebo dlouhé loučení nebývá tím správným krokem. Dítě ale musí být ubezpečeno v tom, že je máte rádi, i když jste je dali do školky.
- Komunikujte s učitelkou.
Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát. - Dítě za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte a pozitivně ho motivujte.
Neříkejte doma dítěti, že chápete, jaké to muselo být strašné vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo, naslouchejte mu, jaké má zážitky – informace si však nevynucujte. - Plňte své sliby, říkejte dětem pouze pravdu. Dítě lépe snáší větší zátěž než nejistotu.
- Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti.
- Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů, ale přidá se i strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane.
CO BYSTE NEMĚLI NIKDY DĚLAT :)
- Nenechte se obměkčit - buďte důslední. Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.
- Nestrašte své dítě školkou. Např. větou „Počkej, ve školce ti ukážou, tam se s tebou nebude nikdo mazlit....“
- Za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte.
- Nepřiznávejte lítostivě, že je vám také smutno a že se vám stýská.
Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také. Rodič musí být dítěti oporou. - Netvrďte dítěti cestou do školky,že do školky nejdete, že jdete jenom na procházku, na nákup...